Win a copy of Functional Reactive Programming this week in the Other Languages forum!
  • Post Reply
  • Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic

how much is a kilo of rice?

 
SJ Adnams
Ranch Hand
Posts: 925
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I don't usually notice this kind of thing but 1.15 UKP ( $1.80) seems a little too much.
It was American long grain if that makes a difference.
How much is a kilo (2 pounds) where you live?
 
R K Singh
Ranch Hand
Posts: 5384
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
from Rs.8 to Rs.75 per Kg.
we buy rice of around Rs.19-21/Kg for daily use.
1 USD = Rs. 50 (approx.)
 
Michael Morris
Ranch Hand
Posts: 3451
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Same as a kilo of feathers 2.2 lbs.
 
SJ Adnams
Ranch Hand
Posts: 925
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I'll buy in bulk next time.
 
Ashok Mash
Ranch Hand
Posts: 1936
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Indian Basmathi ~ 1 euro per kilo when you buy 10Kgs or more in the ethnic shops in Dublin, Ireland.
 
SJ Adnams
Ranch Hand
Posts: 925
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
yea I live in limehouse east london every shop is 'ethnic'
 
Don Kiddick
Ranch Hand
Posts: 580
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Asda on the Isle Of Dogs does cheap rice, well cheap everything really
 
Cindy Glass
"The Hood"
Sheriff
Posts: 8521
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Originally posted by Ashok Krishnan:
Indian Basmathi ~ 1 euro per kilo when you buy 10Kgs or more in the ethnic shops in Dublin, Ireland.

Let's see, today the exchange rate is 1.0949 dollars per euro for 2.2 pounds of rice works out to about 49 cents a pound.

Rs.19-21/Kg for daily use

at 0.0211193 dollars per rupee works out to about 19 cents a pound.
hmmm . . . I don't buy it often enough to remember.
 
Ashok Mash
Ranch Hand
Posts: 1936
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
To be honest, I have no idea how they manage to sell it this cheap here in Ireland, where everything else is a rip-off! Indian Basmati rice would cost almost the same in India as well (just about a dollar per kilo)!! Eventhough we actually produce it there!!
 
Thomas Paul
mister krabs
Ranch Hand
Posts: 13974
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Depends on the kind of rice. A 20 lb. bag of long grain white rice is less than $5.00.
 
Michael Matola
whippersnapper
Ranch Hand
Posts: 1821
4
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Hmm. I just bought a jar of RiceSelect Jasmati -- my absolute favorite rice -- the other day. I think it was either USD $4.99 or $5.99 -- can't remember.
Looks like the jar is 36 oz. Guess I'll have to check when I get home how much that is in pounds/kilos.
(Dinner on Sunday was a traditional northern Italian chicken dish accompanied by Jasmati. I had never paired the two before. I don't think it was entirely successful: I think the floral quality of the rice was an odd mix with the rosemary, sage, garlic, and vinegar the chicken was cooked in.)
However the Jasmati works out spectacularly well when I make things like saffron rice or Hainanese chicken-rice.
 
Dermot Curley
Ranch Hand
Posts: 43
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
To be honest, I have no idea how they manage to sell it this cheap here in Ireland, where everything else is a rip-off!

True, especially beer - �4.95 a pint here in Dublin, ouch
Hold on a minute, I could make loads of rice wine at those prices
Watch out Guinness
 
Michael Morris
Ranch Hand
Posts: 3451
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Mmmm Jasmati. Don't you love the odor that fills the kitchen while it cooks.
 
Richard Hawkes
Ranch Hand
Posts: 1340
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
1kg of rice in Korea is roughly
2500Won or
1.30GBP or
2.83USD
People tend to by it in multiples of 10 kilos here though.
 
Mark Fletcher
Ranch Hand
Posts: 897
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Curries are one of gods greatest culinary gifts to the world. That and pizza
 
Michael Morris
Ranch Hand
Posts: 3451
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Curries are one of gods greatest culinary gifts to the world. That and pizza
Don't forget barbeque!
 
John Smith
Ranch Hand
Posts: 2937
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
... and Borscht!
 
SJ Adnams
Ranch Hand
Posts: 925
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
95p in waitrose
88p in asda (walmart)
in the end i went for a 3kilo bag of pasta 1.68UKP
 
Anupam Sinha
Ranch Hand
Posts: 1090
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Actually the orignal is basmati. The one from RiceTec is a copy. Info and
Info1
[ June 09, 2003: Message edited by: Anupam Sinha ]
 
Thomas Paul
mister krabs
Ranch Hand
Posts: 13974
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I don't think that law suit will work out. The US law is very loose on terms. If a term is in common usage then it can not be protected. Thai farmers may think that "jasmine" means rice grown in Thailand but in the US it simply means a rice grown from a certain strain. It would be like trying to protect the name "corn". Not even "champagne" is protected in the US.
I should add that RiceTec is the brand of rice that I usually buy although I did recently buy a bag of basmati grown in India.
[ June 09, 2003: Message edited by: Thomas Paul ]
 
Anupam Sinha
Ranch Hand
Posts: 1090
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Hi Thomas
I would like to know if there is a major difference between the two(in taste) and if yes which one did you like. Would really like to know your opinion.
 
D Kumar
Ranch Hand
Posts: 93
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I PAID RS.22/= LAST WEEK.
 
D Kumar
Ranch Hand
Posts: 93
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Originally posted by Dilip Kumar:
I PAID RS.22/= LAST WEEK.


Now it RS.28/=
 
Taariq San
Ranch Hand
Posts: 192
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I've just started to buy bulk as well, well at least 5kilos at a time.
I'm in Johannesburg South Africa, it costs about $2 to $5 per kilo for the average bag of basmati.

Originally posted by Ashok Krishnan:
To be honest, I have no idea how they manage to sell it this cheap here in Ireland, where everything else is a rip-off! Indian Basmati rice would cost almost the same in India as well (just about a dollar per kilo)!! Eventhough we actually produce it there!!


Indian rice sellers have figured out it's better to export, which is why the Indian govt has banned the export of non-basmati rice. I'm not saying it's a good thing, just why they did it.

Basmati rice will continue to cost what it does elsewhere I'm afraid, they'll hold out until they get their prices or sell elsewhere, the demand is high enough to refuse to pass the shipping savings on to the Indian buyer.
[ July 16, 2008: Message edited by: Taariq San ]
 
Cameron Wallace McKenzie
author and cow tipper
Saloon Keeper
Posts: 4968
1
Hibernate Spring Tomcat Server
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Well, it Canada, it would be 1000 grams.

-Cameron McKenzie
 
  • Post Reply
  • Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic